Výživa

Určitě jste již slyšeli o klíčcích nebo výhoncích a mnozí si i zkoušeli vypěstovat něco doma sami. Ale co „Microgreens“ neboli mikrozelenina? To rozhodně není to samé.

Nuže vzhůru do krásného světa rostlinného růstu!

Vývoj rostlin má několikero stádií a je tomu tak i u zeleniny. Na počátku všeho je semínko. Obrovská zásobárna energie potřebná k tomu, aby rostlinka mohla zahájit proces klíčení. To začíná obvykle při kontaktu s vodou, která dá semínku pokyn „KLIČ“. Začíná tím další fáze a vzniká klíček. Ze semínka vyrazí zárodek kořene a stonku. V přirozeném prostředí se na konci stonku začnou objevovat děložní lístky po proražení povrchu půdy, stonek začne sílit a přichází fáze výhonku.

A už jsme blízko! Posílený výhonek s krásně rozvinutými děložními lístky začíná absorbovat sluneční záření, které zahájí fotosyntézu. Tohle je významný krok! Fotosyntézou dochází k novému procesu enzymatického štěpení a vzniká obrovská dávka životodárné energie v podobě minerálů a vitamínů! Na mladém výhonku se objeví první pravé lístky a … Je čas sklízet! Mikrozelenina je tu!

Právě proces fotosyntézy a přítomnost pravých lístků jsou identifikátory správné mikrozeleniny. V této fázi růstu má drobná zeleninka takovou koncentraci vitamínů, enzymů, minerálních látek a dalších zdraví prospěšných složek, která násobně převyšuje koncentraci ve zralé rostlině. Bez nadsázky se tak dá říct, že konzumací mikrozeleniny můžete nahradit umělé průmyslově vyráběné suplementy z lékárny. Tuto skutečnost jednoznačně potvrzují vědecké studie, které si můžete nastudovat z odkazů níže. Nebo si rovnou objednat Pidi MIX 150g a vyzkoušet celou plejádu rozmanitých chutí v jedné krabičce.

 

Již mnohé světové studie potvrdily, že v Pidizelenině jsou obsažené vitaminy C, E a K,
ale i lutein a beta karoten až ve 40 krát větším množství než v klasické dospělé zelenině.

http://pubs.acs.org/stoken/presspac/presspac/full/10.1021/jf300459b
http://www.huffingtonpost.com/2012/08/31/microgreens-nutrients-mature-vegetables_n_1846601.html
http://www.webmd.com/diet/news/20120831/tiny-microgreens-packed-nutrients?page=2
http://nutritionfacts.org/2013/05/02/are-microgreens-healthier/
http://www.healwithfood.org/health-benefits/microgreens-nutrition.php